Darlingtonie kalifornská - pěstování

Při psaní této stránky, jsem se opíral především o publikaci "Masožravé rostliny - Podrobný návod na pěstování" od Kamila Páska. Pro podrobnější informace, doporučuji tuto knihu zakoupit. Více informací o knihách naleznete na stránce věnované literatuře o masožravých rostlinách.

Stručný přehled

maximální (východní, jižní nebo západní okno)
čistá rašelina nebo smíchaná s perlitem (1:1)
17°C - 27°C
1°C - 5°C
70% - 90%
maximální, shora nebo do podmisky
žádné!
není nutné

 


 

Druhy

Tento druh je zastoupen pouze jediným zástupcem Darlingtonia californica (darlingtonie kalifornská).

Nádoby

Tento druh je na pěstování náročnější, proto se zde používají větší nádoby z pálené hlíny (ale je možno použít i nádoby plastové). Hliněné nádoby díky svým vlastnostem mohou lépe nádobu udržet v chladu - umožňují odpařování vody. Velikost průměru se pohybuje okolo 18 cm. Na dno se doporučuje dát několika centimetrovou vrstvu hrubé drenáže.

Osvětlení

Určitě maximální možné osvětlení v létě i v zimě. Rostliny snesou také polostín. Ideální je, pokud jsou rostlinky na přímém slunci pouze několik hodin během dne - buď ráno, nebo večer. Je dobré v zimě přisvicovat umělým světlem, potom se tolik nemusí rostlina vysilovat s tvorbou dalších listů.
 
!! Pozor, je nutné dávat pozor na přehřátí rostlin hlavně v polozavřených nádobách !! 

Substrát

Substrát je pro tento druh vhodný vzdušnější. Ten získáme smícháním rašeliny a perlitu, keramzitu nebo žulové drti v poměru 1 : 1. Na dno je nutné umístit velkou vrstvu drenáže. Povrch substrátu je dobré přikrýt živým rašeliníkem - udržuje stále vlhkost a zabraňuje ohřívání substrátu v horkých dnech.

Teplota

Je nutné dávat pozor na teplotu substrátu (v přírodě jsou kořínky omílány ledovou vodou, zatímco pasti jsou na horkém vzduchu). V létě by teplota substrátu neměla přesáhnout 27°C - toho můžete docílit tím, že obalíte květináč alobalem (odráží sluneční paprsky). V horkých dnech je nejlepší celý substrát prolévat studenou vodou. Takto to má vyřešeno i pan Studnička v Botanické zahradě Liberec - květináč je umístěn nad roštem, kam přebytečná voda volně odtéká. Čerstvě ochlazenou vodu k rostlince přivádí ze zdejší studny tak, že hrdlo hadice, ze kterého vytéká, leží volně na substrátu. Takovýto systém závlahy je puštěn po celý den (v noci není třeba).
 
 Ideální teplotní podmínky jsou v rozmezí 17°C - 27°C, a pravidelné noční poklesy o 10°C méně. V zimě je optimum od 1°C do 10°C.

Vlhkost

Je ideální v rozmezí 60% - 90%. Rostlinku můžete ráno nebo večer případně rosit.

Zalévání

K zalévání doporučuji používat vodu měkkou - dešťovou nebo destilovanou. Tvrdou a vápenitou vodu z vodovodní sítě nelze doporučit. V některých případech, můžete zalévat i převařenou a dobře odstátou vodou z vodovodní sítě - to moc nedoporučuji (obsahuje minerální látky, které postupně znehodnocují substrát). V létě je dobré zalévání studenou vodou shora, aby bylo navozeno okysličování kořenů, v zimě naopak zálivku omezíme na nezbytné minimum. Substrát nesmí nikdy vyschnout, ale nesmí stát ve vodě.

!! Pozor, nezalévat tvrdou a vápenitou vodou z vodovodní sítě, rostlina tak může brzy zajít !!

Škůdci

Darlingtonii ve vzácných případech mohou napadnout mšice, molice nebo puklice. Na tyto škůdce je vhodné použít vhodný insekticid, který seženete v zahradnictví nebo např. v Obi. Pokud se bojíte, že rostlinku by mohl insekticid popálit, je dobré ho trochu naředit vodou, ale je také potřeba aplikaci opakovat častěji.
 
Během podzimu nebo zimy se může na rostlince vyskytnout houbová choroba - plíseň. V tomto případě použijte vhodný postřik fungicidu.

Pasti

Pasti, tak jako u všech rostlin mají omezenou životnost. Když pomalu začínají od konečků usychat, neznamená to nic jiného, než že je past stará. Je to normální jev, takže se ničeho nemusíte bát. Až past uschne celá, je vhodné ji u kmínku rostliny odstranit. Staré pasti nepůsobí moc hezkým dojmem, ale hlavně předejdete možným plísním, které se na ní mohou vyskytnout.

Květy

Květ darlingtonie dosahuje délky až 1m a je na něm zajímavé to, že po celou dobu kvetení vypadá jako poupě.

Semena

Semena jsou podlouhlá, oválná a chlupatá, cca. 2 mm dlouhá semena. Pro dobré klíčení je nutné, aby prošli chladovou stratifikací.

Přesazování

Rostlinky v případě menších nádob přesazujeme každoročně, jinak postačí jednou za dva až tři roky. Při přesazení odstraníme zbytky starých pastí a kořenů.

Rozmnožování

Darlingtonii jde množit jak generativně, tak vegetativně. Nejčastěji se praktikuje dělení mladých rostlin. U větší rostliny se z oddenku samovolně odnožují výběžky, které prorůstají pod substrátem a na jejich koncové části po vynoření vyrůstají růžice nových jedinců.
 
Generativní způsob neboli množení semeny se praktikuje méně. Semena klíčí úplně čerstvá, pokud takové nemáme, je třeba, aby prodělali chladovou stratifikaci. Na cca. 1 měsíc je dáme na navlhčené vatě do lednice. Nejlépe pokud jsou ještě zabaleny do sáčku (je třeba semena kontrolovat kvůli možnému výskytu plísně). Semínka vysazujeme na povrch pěstebního substrátu. Je vhodné celý květináček se semeny zakrýt průhlednou folií (vytvořit malý foliovník). Semena klíčí během několika týdnů až měsíců. Postupně během klíčení rostlinkám během dne větráme. Když mají rostlinky 2-3 pasti, Dospělá rostlinka z nich vyroste za 3-5 let. Doporučuji Vám přečíst si článek Vyklíčení - darlingtonie .

Hnojení

Rostliny NEHNOJIT žádnými hnojivy pro venkovní a pokojové rostliny! Všechny masožravé rostliny žijí v půdách, které jsou velmi chudé na živiny. Tyto živiny získávají z polapené kořisti. Kořenový systém masožravek je poměrně málo vyvinutý, slouží hlavně k uchycení rostliny a jako zásobárna vody - živiny se takto pro rostlinu nezískávají.

Krmení

Není bezpodmínečně nutné pro život rostliny. Je to jen jakýsi "pamlsek", kterým rostlince přilepšíte. Pokud jsou rostlinky přes léto ve volném prostoru, nachytají si dostatek potravy sami. Pokud jsou celoročně v bytě, můžete jim "předhodit" např. mouchu 1x za měsíc. Kořist by měla být živá, protože tím jak se chce z pasti dostat ven, tak svým pohybem uvnitř pasti pobídne rostlinku k tomu, aby začala vylučovat trávicí šťávy a kořist tak mohla být následně strávena (její chitinová schránka však zůstane v pasti vždy).