Heliamfora - pěstování

Při psaní této stránky, jsem se opíral především o publikaci "Masožravé rostliny - Podrobný návod na pěstování" od Kamila Páska. Pro podrobnější informace, doporučuji tuto knihu zakoupit. Více informací o knihách naleznete na stránce věnované literatuře o masožravých rostlinách.

Stručný přehled

polostín (východní, jižní nebo západní okno)
rašelina smíchaná s živým nebo sušeným rašeliníkem (2:1)
19°C - 27°C
12°C - 15°C
70% - 90%
maximální, shora nebo do podmisky
žádné!
není nutné

 


 

Druhy

Tento rod je zastoupen mnoha druhy: H. chimantensis, H. elongata, H. folliculata, H. glabra, H. heterodoxa, H. hispida, H. ionasi, H. macdonaldae, H. minor, H. neblinae, H. nutans, H. pulchella, H. sarracenioides, H. tatei, H. tyleri

Nádoby

U tohoto druhu volíme nádoby raději větší (plastové nebo keramické). Průměr volíme přiměřeně k velikosti rostliny.

Osvětlení

Nejlepším umístěním je jihovýchodní expozice. Rostliny jsou osluněny pouze ráno a za horkých dnů tak nedochází k jejich přehřívání. Helimapfory vyžadují spíše rozptýlené světlo po celý den. Pokud nemáme možnost jihovýchodního okna, je vhodné při delším oslunění rostlinky přistínit.
 
Zvláštní pozornost rostlinky vyžadují, pokud je po zimní přestávce v bytě dáváme opět ven. Rostliny je pak třeba zastínit ať si postupně zvykají na silnější intenzitu oslunění.
 
!! Pozor, je nutné dávat pozor na přehřátí rostlin hlavně v polozavřených nádobách !!

Substrát

Substrát musí být především velmi vzdušný. V těžkém substrátu rostlince uhnívají rychle kořínky. Nejvhodnějším substrátem by proto měla být vláknitá rašelina smíchaná s perlite v poměru 1 : 1. Místo perlitu lze ještě rašelinu smíchat s živým nebo sušeným rašeliníkem v poměru 2 : 1.

Teplota

Pro rostlinky je optimální, když se nám podaří zajistit kolísání teplot mezi denními a nočními. Teplota přes den by měla být v rozsahu 19°C - 27°C, v noci by měla klesnout na 10°C - 16°C. Heliamfory rostou však dobře i při běžných pokojových teplotách, ale je nutné rostlinám zajistit vysokou vzdušnou vlhkost.

Vlhkost

Rostliny potřebují pro správný růst velmi vysokou vzdušnou vlhkost v rozmezí 70% - 90%. Krátkodobě snášejí i pokles vzdušné vlhkosti k 50%, ale po takto strávené delší době zastavují svůj růst.

Zalévání

Heliamfory vyžadují vodu velmi měkkou. Ve většině domácnostech taková voda není, proto je nejlepší rostliny zalévat výhradně vodou dešťovou nebo destilovanou. Květináče by nikdy neměli stát ve vodě, měl by být substrát pouze stále vlhký. Nevadí, ani pokud substrát skoro vyschne, pokud rostliny opravdu velmi často rosíme tak, aby v jejich pastech byla voda.
 
!! Pozor, nezalévat tvrdou a vápenitou vodou z vodovodní sítě, rostlina tak může brzy zajít !!

Škůdci

Rostlinky nejčastěji napadají mšice. Na tyto škůdce je vhodné použít vhodný insekticid, který seženete v zahradnictví nebo např. v OBI. Pokud se bojíte, že rostlinku by mohl insekticid popálit, je dobré ho trochu naředit vodou, ale je také potřeba aplikaci opakovat častěji.
 
Občas se může vyskytnout houbové onemocnění u kořenového systému. V tomto případě použijte vhodný postřik fungicidu.

Pasti

Pasti, tak jako u všech rostlin mají omezenou životnost. Když pomalu začínají od konečků usychat, neznamená to nic jiného, než že je past stará. Je to normální jev, takže se ničeho nemusíte bát. Až past uschne celá, je vhodné ji u kmínku rostliny odstranit. Staré pasti nepůsobí moc hezkým dojmem, ale hlavně předejdete možným plísním, které se na ní mohou vyskytnout.

Květy

Květy heliamfor jsou bílé, až narůžovělé a nemají kalich. Květy vyrůstají na květních stvolech po třech až po deseti. Jsou cizosprašné, ale v některých případech jsou schopni i se samosprášet.

Semena

Semena heliamfory mají při výsevu tendenci spíše neklíčit a plesnivět. Čerstvá semena naopak klíčí velmi dobře a není nutné je stratifikovat (projít chladem).

Přesazování

Rostlinky přesazujeme jednou za 1 - 3 roky a to velmi opatrně, mají totiž velmi slabý kořenový systém.

Rozmnožování

Rozmnožit rostlinu lze jak vegetativně tak generativně. Nejvýhodnější je vegetativní množení za pomoci dělení trsů nebo odebíráním odnoží. Pokud malé oddělky mají již vlastní kořeny, sázíme je do běžného pěstebního substrátu.
 
Generativní množení semeny se příliš nepoužívá a to pro velmi pomalý růst semenáčků. Semena heliamfory mají při výsevu tendenci spíše neklíčit a plesnivět. Čerstvá semena naopak klíčí velmi dobře a není nutné je stratifikovat (projít chladem). Výsev je nejlepší provést na živý rašeliník nebo na čistou rašelinu za 100% vzdušné vlhkosti. Semena potřebují dostatek světla. Klíčivost je během prvního týdne až několika měsíců.

Hnojení

Rostliny NEHNOJIT žádnými hnojivy pro venkovní a pokojové rostliny! Všechny masožravé rostliny žijí v půdách, které jsou velmi chudé na živiny. Tyto živiny získávají z polapené kořisti. Kořenový systém masožravek je poměrně málo vyvinutý, slouží hlavně k uchycení rostliny a jako zásobárna vody - živiny se takto pro rostlinu nezískávají.

Krmení

Není bezpodmínečně nutné pro život rostliny. Je to jen jakýsi "pamlsek", kterým rostlince přilepšíte. Pokud jsou rostlinky přes léto ve volném prostoru, nachytají si dostatek potravy sami. Pokud jsou celoročně v bytě, můžete jim "předhodit" např. mouchu 1x za měsíc. Kořist by měla být živá, protože tím jak se chce z pasti dostat ven, tak svým pohybem uvnitř pasti pobídne rostlinku k tomu, aby začala vylučovat trávicí šťávy a kořist tak mohla být následně strávena (její chitinová schránka však zůstane v pasti vždy).