Špirlice - pěstování

Při psaní této stránky, jsem se opíral především o publikaci "Masožravé rostliny - Podrobný návod na pěstování" od Kamila Páska. Pro podrobnější informace, doporučuji tuto knihu zakoupit. Více informací o knihách naleznete na stránce věnované literatuře o masožravých rostlinách.

Stručný přehled

maximální (východní, jižní nebo západní okno)
rašelina smíchaná s křemičitým štěrkem (2:1)
15°C - 30°C
0°C - 15°C
60% - 80%
maximální, shora nebo do podmisky
žádné!
není nutné

 


 

Druhy

Tento rod je zastoupen velmi početnou skupinou druhů. Mezi ty nejznámější patří: S. alata, S. flava, S. leucophylla, S. minor, S. oreophila, S. psittacina, S. purpurea, S. purpurea ssp. venosa, S. rubra, S. alabamensis a mnoho dalších.

Nádoby

Volíme plastové nádoby úměrné velikosti rostliny. Lepší je použít nádoby větší než menší.

Osvětlení

Špirlice milují maximálně možné osvětlení popřípadě oslunění po celý rok a nejlépe po celý den. Pokud mají dostatek slunce, nádherně se vybarvují (jak žilnatina, tak i u některých druhů celé zčervenají). Pokud mají rostliny přes zimu méně světla, začnou vytvářet tzv. fylodia - dlouhé, úzké listy s minimální nebo zakrnělou pastí. Jakmile se světelné podmínky zlepší, začne rostlina tvořit opět krásné pasti. Špirlice je vhodné dávat postupně ven začátkem jara, aby si přivykly na silnější slunce, jinak se jejich pasti mohou spálit.
 
!! Pozor, je nutné dávat pozor na přehřátí rostlin hlavně v polozavřených nádobách !!Substrát

Vhodným substrátem je vláknitá rašelina smíchaná s křemičitým štěrkem v poměru 2-3 : 1. Případně lze do substrátu ještě přimíchat živý nebo sušený rašeliník.

Teplota

Teplotní rozdíly mezi jednotlivými druhy nejsou až tak značné. Dá se tedy proto říci, že optimální teplota valné většiny druhů v letním období je v rozmezí 15°C - 30°C. v zimním období je optimální teplota 5°C - 15°C.

Vlhkost

Vlhkost vzduchu je optimální udržovat na střední hodnotě v rozmezí 60% - 80%. Krátkodobý pokles vzdušné vlhkosti při letnění není na závadu. Rostliny milují večerní rosení.

Zalévání

Rostliny by měli během vegetační sezony (v letním období) stát neustále ve vodě, aby substrát byl stále vlhký - nesmí nikdy vyschnout! V zimním období omezujeme zálivku na minimum - udržujeme pouze vlhký substrát. K zalévání doporučuji používat vodu měkkou - dešťovou nebo destilovanou. Tvrdou a vápenitou vodu z vodovodní sítě nelze doporučit.

!! Pozor, nezalévat tvrdou a vápenitou vodou z vodovodní sítě, rostlina tak může brzy zajít !!

Škůdci

Špirlice napadají běžní škůdci okrasných rostlin zejména mšice a puklice. V těchto případech použijte běžný insekticid. Na nektarových žlázách se občas může vyskytnout plíseň. V tomto případě použijeme vhodný fungicid. Poléhavé pasti jsou většinou způsobeny špatným pěstováním v nevětraných, vlhkých a málo prosvětlených prostorech.

Pasti

Pasti, tak jako u všech rostlin mají omezenou životnost. Když pomalu začínají od konečků usychat, neznamená to nic jiného, než že je past stará. Je to normální jev, takže se ničeho nemusíte bát. Až past uschne celá, je vhodné ji u kmínku rostliny odstranit. Staré pasti nepůsobí moc hezkým dojmem, ale hlavně předejdete možným plísním, které se na ní mohou vyskytnout.
TIP - pokud necháváme špirlice letnit venku, doporučuji trubicovité pasti ucpat vatou. Rostliny dokáží velmi dobře přilákat mnoho hmyzu. Ten se začne hromadit v pastech, ale rostlina ho nestihne všechen strávit, tak  se postupně začne v pastech rozkládat a díky tomuto hnilobnému procesu se začnou tvořit na povrchu pasti ošklivé, hnědé skvrny, které mohou končit až ztrátou celé pasti.

 

TIP - k omezení vysychání substrátu v parném létě nebo jen ke zkrášlení doporučuji dát na povrch substrátu živý rašeliník. Ten se bohužel v krámě téměř nedá sehnat, tak nezbývá nic jiného, než si ho přivést ze stinných míst z lesa.

 

TIP - pokud jsou pasti po zimě málo vitální (jsou nevzhledné a poléhavé) a dáte je letnit ven, může se stát, že se ve větru polámou. Já jsem si pro tento případ vyrobil kulatou "ohradu" ze silnějšího drátu, do které jsem umístil pasti.


Květy

Špirlice kvetou časně z jara. Květy se liší u různých typů. Např. S. flava má květ zbarvený sytě žlutě a krásně voní (vůni bych přirovnal k mixu pomeranče, citronu a lilie dohromady). U ostatních špirlic může být barva i tmavě červená. Různí kříženci mohou kvést s odlišnými barvami. Všechny květy jsou pětičetné. Kvetou jeden týden, poté opadají a zůstane jen schránka, ve které se tvoří semena. Špirlice jsou cizosprašné. Velikostně jsou od 3,5 až do 11 cm.
 


Semena

Dozrávají v mnohosemenných tobolkách až na podzim. Jsou světle hnědá, ledvinovitého tvaru, velká cca 2 mm.

Přesazování

Při přesazování odstraníme zaschlé zbytky pastí a zkrátíme staré kořeny na polovinu. Rostliny přesazujeme jednou za 2 - 3 roky, pokud je to třeba, tak i dříve a to začátkem jara.
 


Rozmnožování

Špirlice lze množit jak generativně, tak vegetativně. Nejčastěji se praktikuje vegetativní řízkování oddenku. U větší rostliny podélně rozřízneme zdužnatělou část s minimálně 3 pastmi (na fotografii můžete názorně vidět, které části se z rostliny dají oddělit). Oba konce ošetříme kořenovým stimulátorem a necháme je v živém rašeliníku dokořenit (můžeme použít i pěstební substrát).
 

 
Generativně semeny můžeme množit špirlice po dozrání semen - na podzim. Semena musí prodělat chladovou stratifikaci. Na cca. 1 měsíc je dáme na navlhčené vatě do lednice. Nejlépe pokud jsou ještě zabaleny do sáčku (je třeba semena kontrolovat kvůli možnému výskytu plísně). Semínka vysazujeme na povrch pěstebního substrátu. Je vhodné celý květináček se semeny zakrýt průhlednou folií (vytvořit malý fóliovník). Výsev provádíme brzy z jara, na obyčejný substrát. Semena klíčí během několika týdnů až měsíců (můžou klíčit až 1 a půl roku). Semenáčky postupně otužujeme a přesazujeme je, když mají alespoň 3 pasti.

Hnojení

Rostliny NEHNOJIT žádnými hnojivy pro venkovní a pokojové rostliny! Všechny masožravé rostliny žijí v půdách, které jsou velmi chudé na živiny. Tyto živiny získávají z polapené kořisti. Kořenový systém masožravek je poměrně málo vyvinutý, slouží hlavně k uchycení rostliny a jako zásobárna vody - živiny se takto pro rostlinu nezískávají.

Krmení

Není bezpodmínečně nutné pro život rostliny. Je to jen jakýsi "pamlsek", kterým rostlince přilepšíte. Pokud jsou rostlinky přes léto ve volném prostoru, nachytají si dostatek potravy sami. Pokud jsou celoročně v bytě, můžete jim "předhodit" např. mouchu 1x za měsíc. Kořist by měla být živá, protože tím jak se chce z pasti dostat ven, tak svým pohybem uvnitř pasti pobídne rostlinku k tomu, aby začala vylučovat trávicí šťávy a kořist tak mohla být následně strávena (její chitinová schránka však zůstane v pasti vždy).